Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Generalnie sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich jest zwolniona z VAT, jeśli sprzedawca jest zwolniony z VAT (zasada ogólna) lub jeśli sprzedawca nie miał prawa lub nie korzystał z prawa do obniżenia podatku należnego przy imporcie. Opodatkowanie przedmiotów kolekcjonerskich jest opodatkowane stawką 8% (7% obecnie stawka podwyższona).
W związku z tym, iż działalność muzeów nie jest działalnością gospodarczą korzystają one ze zwolnienia podmiotowego z opodatkowania podatkiem VAT oprócz usługi wstępu.
Art. 43 ust. 1 pkt 33 Zwalnia się z podatku:
usługi kulturalne świadczone przez:
a) podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.
Import
Zgodnie z treścią art. 74 ust. 1 pkt 18 ustawy VAT zwalnia się od podatku import artykułów kolekcjonerskich i dzieł sztuki, o charakterze edukacyjnym, naukowym lub kulturalnym, które nie są przeznaczone na sprzedaż, i które są importowane przez muzea, galerie i inne instytucje, pod warunkiem, że artykuły te są przywożone bezpłatnie, a jeżeli za opłatą, to nie są dostarczone przez podatnika. Wyłączając towar z obrotu konsumenckiego, tzn. ograniczając przeznaczenie tylko do celów wystawienniczych, pozbawiamy go wartości handlowej. Problematyka międzynarodowego obrotu zabytkami łączy w sobie przede wszystkim przepisy prawa celnego, ale również podatkowego, które przewidują preferencyjne zwolnienia od VAT-u m.in. dla muzeów przywożących dobra kultury z zagranicy w celach wystawienniczych. Uzasadnienia takich zwolnień możemy dopatrywać się w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, muzea przywożące zabytki w celach wystawienniczych zwolnione są nie tylko z cła, lecz również od podatku VAT.
Sprzedaż krajowa
W przypadku sprzedaży krajowej mogą mieć zastosowanie cztery przypadki (możliwości) wysokości podatku VAT.
Stawka 23%
Opodatkowanie stawką podstawową (23%) ma miejsce w przypadku gdy podatnik miał prawo (i z niego skorzystał) do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego oraz jeśli przedmiot sprzedaży posiada wartość handlową.
Stawka 8%
Tę stawkę stosuje się generalnie do przedmiotów kolekcjonerskich wskazanych w ustawie o VAT.
Marża 8%
Zgodnie z art. w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Idąc dalej w ust. 10 powołanego artykułu dokonanie dostawy zgodnie z art. 120 ust. 4, towarów nabytych od:
1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej krajowym lub zagranicznym podatnikiem VAT,
2. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku VAT za przyczyną:
- dostawcy towarów zwolnionego podmiotowo z VAT
- przy przeznaczeniu tych towarów wyłącznie na sprzedaż zwolnioną z podatku VAT
3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadach VAT MARŻA,
4. podatników zagranicznych, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku za przyczyną:
- dostawcy towarów zwolnionego podmiotowo z VAT,
- przy przeznaczeniu tych towarów wyłącznie na sprzedaż zwolnioną z podatku VAT
5. podatników zagranicznych, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach VAT MARŻA, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
skutkuje możliwością zastosowania przy danej sprzedaży w kraju opodatkowania za pomocą procedury VAT-MARŻA.
Z powyższego wynika, iż w przypadku, gdy przy zakupie przedmiotu kolekcjonerskiego przedsiębiorca był pozbawiony możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego oraz nabył dany przedmiot od wyżej wymienionych podmiotów, będzie mógł zastosować w procesie sprzedaży procedurę VAT MARŻA.
Oznacza to, że podatek VAT należny od tej sprzedaży będzie obliczał od różnicy pomiędzy wartością zakupu a wartością sprzedaży.
Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna z 18 sierpnia 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP2/443-451/14-2/KBr.
Podatnik musi spełnić wymogi dotyczące zasad odpowiedniej ewidencji czynności oraz co najważniejsze przed zastosowaniem zasady marży podatnik musi poinformować o chęci skorzystania z tej zasady urząd skarbowy. To zgłoszenie ważne jest dwa lata.
Stawka „zwolniona”
Stosuje się gdy przedmiot kolekcjonerski jest sprzedawany jako usługa dodatkowa do usługi kulturalnej, ale usługa kulturalna musi być usługą podstawową podatnika.
Darowizna
Istnieje jeszcze możliwość dokonania darowizny na rzecz muzeum. Generalną zasadą jest, iż darowiznę uznaje się za dostawę towaru (czyli opodatkowujemy odpowiednią stawką VAT) o ile podatnik skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jeśli natomiast podatnik nie obniżył podatku należnego o wartość podatku naliczonego, to darowizny nie traktuje się jako dostawy towaru i jej się nie opodatkowuje podatkiem VAT. Ta zasada dotyczy przedmiotów w obrocie krajowym jak i importu.
Offline
Strony: 1